Čtěte Acidum Folicum příbalový leták. Léčivý přípravek Acidum Folicum – užívání, dávkování, možné nežádoucí účinky, obsah balení, uchovávání atd. Kde koupit, cena…
Humánní léčivý přípravek
ACIDUM FOLICUM
obalené tablety
(Acidum folicum)
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI A VÝROBCE
Zentiva, k.s., Praha, Česká republika
SLOŽENÍ
Léčivá látka: Acidum folicum 10 mg v 1 obalené tabletě
Pomocné látky: Monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, želatina, mastek, calcium-stearát, sacharosa, oxid titaničitý, sodná sůl karmelosy 20, arabská klovatina, zlatá hněď CH, směs bílého a karnaubského vosku.
INDIKAČNÍ SKUPINA
Vitamin, antianemikum
CHARAKTERISTIKA
Kyselina listová (acidum folicum) patří mezi vitaminy skupiny B. Je nezbytná pro činnost různých enzymů v lidském těle, zvláště je nutná pro krvetvorbu. Při jejím nedostatku vzniká typická chudokrevnost s velkými buňkami v kostní dřeni, dále se může objevit únava, vypadávání vlasů, případně postižení sliznic zažívacího ústrojí (nechutenství, nevolnost, pálení a bolest jazyka).
INDIKACE
Přípravek Acidum folicum Léčiva se používá k prevenci a léčbě stavů z nedostatku kyseliny listové, např. v těhotenství a při kojení, při léčení na umělé ledvině, při některých onemocněních krvetvorby, při zhoršeném vstřebávání živin ze střeva, u pacientů užívajících některá léčiva způsobující nedostatek kyseliny listové v organizmu (např. léky pro léčení epilepsie a tuberkulózy, sulfonamidy) a při užívání antikoncepčních pilulek. U nemocných s chorobou jater dochází obvykle ke zvýšeným ztrátám kyseliny listové (zvýšené vylučování), proto je u nich tato léčba rovněž indikována. Přípravek lze užívat i v těhotenství. Během léčby není nutné přerušit kojení. Přípravek mohou používat dospělí, mladiství i děti.
KONTRAINDIKACE
Acidum folicum Léčiva se nepoužívá při přecitlivělosti na některou složku přípravku a při zhoubné chudokrevnosti neléčené zároveň vitaminem B12.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Během léčby se mohou zřídka vyskytnout nežádoucí účinky jako pocit na zvracení, tlak v břiše, pachuť v ústech, dále poruchy spánku a předrážděnost. Vzácně dochází k alergickým reakcím, které se mohou projevit vyrážkou, svěděním, zčervenáním pokožky nebo horečkou. Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se poraďte s lékařem.
INTERAKCE
Účinky přípravku Acidum folicum Léčiva a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat. Jde především o léky používané pro léčení epilepsie a tuberkulózy, sulfonamidy a antikoncepční pilulky. Váš lékař má být proto informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Bez porady s lékařem neužívejte současně s přípravkem Acidum folicum Léčiva žádné volně prodejné léky s obsahem směsi vitaminů.
Jestliže Vám další lékař bude předepisovat nějaký jiný lék, informujte ho, že již užíváte Acidum folicum Léčiva.
DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB POUŽITÍ
Dávkování a délku léčby určuje vždy lékař dle druhu a závažnosti onemocnění. Dodržujte jeho pokyny. Obvykle se podává 1 obalená tableta obden, dávka však může být až 3 tablety denně. Tablety se polykají celé, nerozkousané, zapijí se tekutinou.
UPOZORNĚNÍ
Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje. Při předávkování nebo náhodném požití více tablet dítětem se může objevit nevolnost, napětí v břiše, poruchy spánku nebo předrážděnost, které během 3 týdnů samy ustoupí. Při vystupňovaných obtížích vyhledejte lékaře.
Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte cukry, poraďte se se svým lékařem než začnete léčivý přípravek užívat.
VAROVÁNÍ
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.
DALŠÍ INFORMACE
UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě 10–25°C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
BALENÍ
30 obalených tablet
DATUM POSLEDNÍ REVIZE
28.5.2009
Více informací o léčivém přípravku naleznete zde.
Diskuze k Acidum Folicum – příbalový leták
Prostor pro vaše recenze a zkušenosti s tímto léčivým přípravkem. Diskuze k Acidum Folicum – příbalový leták.