Již není za odpočinkem potřeba jezdit. Saunu si můžete užít i doma

V posledních letech se stalo velice oblíbené vyrazit s kamarády či se svým partnerem do sauny. Jedná se o příjemnou zábavu, jak se uvolnit, pobavit se a zároveň udělat i něco pro své zdraví. Zvláště v zimním období se jedná o příjemný způsob, jak si dopřát trochu tepla a posílit imunitní systém. Finská sauna v sobě kloubí všechny zmíněné výhody a ještě mnohé další a navíc je dnes možné mít i jednu u sebe doma.

Sauny jsou dostupné pro každého

Finská sauna je dnes již dostupná pro každého, kdo má doma či na zahradě byť jen trochu místa, kde ji postavit. Na trhu již existují české firmy, které se stavbou saun zabývají a odvádějí velice kvalitní práci. Jelikož se jedná o práci českých truhlářů, napomáhá to nejen rozvoji českého talentu, ale zároveň je možné produkty nabídnout i za přiměřené ceny. S přidanou hodnotou, že peníze zůstanou cirkulovat v české ekonomice.

Jakou saunu zvolit?

První rozhodnutí, které je potřeba učinit, je jaký materiál ke stavbě zvolit. Finská sauna může být vyhotovena jak ze dřev českých, tak jsou v nabídce i některé dřeviny z dovozu, které jsou zajímavé svými vlastnostmi. Africká vrba Abachi je nadstandardně kvalitní dřevinou. Osika naopak nabízí světlé dřevo, které nemá suky, a je oblíbené na lavice. Olše je naopak tmavé dřevo. Cedr nabízí velice příjemnou vůni. Variant je nespočet a je možné je kombinovat.

Je potřeba také vybrat mezi tradiční saunou a tzv. infrasaunou. Tradiční finská sauna se zahřívá až k 90°C a můžete si k obyčejným kamnům pořídit i kameny, či generátor páry. Infrasauna se nevyhřívá do takových teplot, ale její teplo je podobnější slunečnímu a více prohřívá tělo. Díky tomu je vhodné i pro menší děti, starší lidi, či v případě problémů s kardiovaskulárním systémem.

Další doplňkové předměty

K sauně patří také doplňky, které dále zintenzivní zážitek. Je možné přidat již zmíněný generátor vodní páry či kameny, ke kterým je možné přikoupit stylové vědro a naběračka vody, které potom plní stejnou funkci a vytváří páru pro zvlhčení vzduchu. K vodní páře je možné přidat aromatické oleje, které zážitek ještě prohloubí. Při znalostech aromaterapie pak může finská sauna napomáhat i vyřešení konkrétních problémů a celkovému upevnění zdraví. A na závěr je potřeba již pouze pořídit hodiny, protože pobyt v sauně se zajisté stane tak oblíbeným, že všichni zajisté ztratí jakékoli ponětí o času.